Výchova štěněte - Jak vycvičit štěně

Výchova štěněte - Jak vycvičit štěně

Poměrně často je na ulicích a v parcích vidět páníčky, jak bezradně volají a manipulují s neposlušnými štěňaty a mladými pejsky. Místo peskování a trestání nebohého pejska, který neví co se po něm vůbec chce, by si měli zjistit, jak s pejskem pracovat. Pár doporučení jak vycvičit a vychovat štěně jsme připravili v tomto článku.

Vybavení na pejska

Na každé venčení nebo výcvik byste měli mít s sebou následující vybavení. Jak na manipulaci s pejskem tak na jeho výcvik:

 • Pamlsky - díky pamlskům pejsci většinou udělají vše. Na dobrotu se naláká každý pejsek. Ideální pamlsky na výcvik naleznete zde

Jaké pamlsky doporučujeme

Pro výcvik pejsků doporučujeme mít nějaký pamlsek a odměnit ho za správně vykonaný povel. Jsou vhodné jak svým složením, tak velikostí. Zvládne je tak žvýkat jak štěně malého tak velkého plemene.

sendvic  zavitek  kuřecí sendvič  jehněčí tyčinky  hovezi  susenky pro stenata

Sendvič s kuřetem a treskou, hovězí závitek, masové tyčinky(jehněčí, hovězí, losos, kuře), kostičky divočina,  sušenky pro štěňata. 

Všechny pamlsky pro výcvik si můžete koupit zde.

 

 • Obojek a vodítko - obojek bude nosit pejsek po celý život, měl by si na něho zvyknout co nejdříve. Snadno ho za něho chytnete, nebo připnete k vodítku.
 • Hračku - osvědčený je uzlík na přetahování. Upoutáte tak pejskovu pozornost a zabavíte ho.

Kdy začít cvičit štěně - správný čas na výcvik

Pokaždé, když vidím nějaké štěně a zeptám se majitele, zda nějak cvičí poslušnost, z 90% dostávám odpověď, že je ještě malé a že cvičit, nebo na cvičák začnou chodit až od 3 měsíců, nebo ještě později. Toto je první chyba!

S pejskem začněte pracovat okamžitě, co si ho přivedete domů. Tzn. klidně už v 8 týdnech. Práce s takovým prckem je mnohem snadnější, než s dospívajícím puberťákem, u kterého se na výchovu zapomnělo. Výcvik štěněte nemusí být vůbec snadný, pokud máte neposlušné štěně.

Cvičit pejska neznamená s ním hned trávit 2 hodiny na cvičáku, tak dlouho pozornost neudrží ani dospělý pes. Cvičit můžete 5 minut při každém venčení (a že se se štěnětem chodí ven poměrně často). Vše samozřejmě záleží i na rase psa. Jinak se pracuje, když máte štěně Bernského salašníka, jinak se štěnětem Bígla, Jack Russel teriera, nebo Border kolie.

Nejčastější chyby při výcviku

 • Neznalost práce s pejskem - to bývá asi nejčastější příčina všech neposlušných psů. Člověk si pořídí psa a vůbec netuší, jak s pejskem pracovat. Mezitím štěněcí období je to nejdůležitější. Nejdříve si tedy něco nastudujte z knížek, nebo nejlépe se jděte podívat na cvičák
 • Trestání pejska - ne jen jednou jsem viděl malé štěně, na které majitel 10x volal “ke mě” pejsek nereagoval a pak byl ještě potrestán, jakto že nepřišel. Štěně tyto povely nezná, neví co se po něm chce, musíte ho to nejdřív naučit.
 • Negativní přístup - Navazuje na předchozí bod. Lidé si myslí, že když budou na pejska křičet, že poslechne. Opak je pravdou. Pejsek se bude bát a povel nesplní.
 • Nedůslednost - často při venčení slyším, jak se volá na psy ke mě, k noze, čekej..a další povely zakřičené téměř společně. Jak má pejsek vědět jaký povel splnit? Nakonec pejsek nesplní ani jeden, dostane vynadáno a páníčkovi je to jedno.
 • Ignorace - s trendem mít pejska je trend nechat ho dělat cokoli. Při útoku na jiného psa je to majiteli jedno, při nežádoucím skákání na lidi je to majiteli také jedno a pes nedostane žádný signál, že některé věci se prostě nesmí.

Jak správně pracovat s pejskem a základní povely

Jak jsem zmiňoval na začátku, cvičit a pracovat se štěnětem můžete při každém venčení vždycky pár minut. Začít můžete hned po vyčůrání. Velká pochvala pejska a nějaká dobrota jako odměna. Ze začátku byste měli pejska naučit reagovat na tyto základní povely:

 • reakce na jméno
 • přivolání “ke mě”
 • povel “k noze”
 • povel “čekej”
 • povel jako “sedni” a “lehni” 
 • povel nesmíš nebo fuj

Když povely budete opakovat několikrát denně při každé procházce v různém prostředí a pokaždé pejska odměníte nějakou dobrotou, pejsek si to spojí, že když vykoná povel dostane dobrotu a bude povely plnit s nadšením.

Pejska pozitivně motivujte. Když budete cvičit přivolání nesmíte křičet “ke mě!!” jakoby jste chtěli pejska zabít, ale dejte do volání pozitivní tón a nadšení. Pokud se ještě budete od pejska vzdalovat, zaujme ho to a poběží za vámi. Hned ho s nadšením chvalte a dejte odměnu. Podobné je to s ostatními povely.

Nezapomínejte nato, že musíte chtít po pejskovi vždy jeden povel a nekřičet na něj ke mě, k noze, sedni. Pejsek pak neví co jaký povel znamená a nebude poslouchat. Nechte pejska vykonat např sedni, pochvalte ho a pak dejte další, např. zůstaň, nebo k noze.

Na vykonání povelu trvejte! Musíte být důslední a mít trpělivost, ale jen tak dokážete pejska v budoucnu za jakékoliv situace zvládnout.

Shrnutí důležitých bodů

 • Pochvala a radostný tón hlasu je to nejdůležitější! Za vše správně provedené pejska hodně chvalte a mějte pozitivní tón hlasu. Čím více budete přehánět v radosti tím bude i pejsek veselejší a bude vykonávat povely s radostí pejska
 • S výcvikem začněte ihned co si přivedete pejska domů. nečekejte až pejsek odroste. Cvičení pak bude náročnější.
 • Pejska cvičte při každém venčení pár minut. Zvykne si, že se po něm něco chce a bude reagovat v různém prostředí. Chvíle opravdu stačí aby pejsek pochopil a zároveň aby se mu cvičení neznepříjemnilo, Na důležité povely si nejprve najděte nějaké klidné místo, kde bude mít pejsek minimum rozptýlení. Až bude umět povely, můžete přejít cvičit do rušnějšího prostředí. Pokud odběhne za jiným pejskem, dojděte si pro něho. Z 90% je pro štěňata psí kamarád zajímavější než vy a stejnak na povel nepřiběhne pokud to již nemá natrénováno.
 • S pejskem pracujte pozitivním naladěním. Nekřičte na něho, netrestejte ho. Pejsek neví za co je trestaný. Pozitivně ho motivujte např. ukázáním oblíbené hračky nebo na pamlsek.
 • Buďte důslední, nechte pejska zadaný povel vykonat přesně. Jak polevíte, bude si to pamatovat a nebude povely v budoucnu plnit.
 • Povely učte postupně aby si je pejsek zapamatoval. Jeden den můžete cvičit sedni, druhý den povel zůstaň. K výcviku je dobré využívat další pomůcky jako je např. psí píšťalka nebo clicker. Mnohdy na píšťalku pejsek reaguje daleko lépe než na lidský hlas. Na přivolání je píšťalka nenahraditelná.
 • Pejska hodně socializujte. Choďte do psích parků, nebo psích školek. Nechte pejska seznámit se s ostatními bez ohledu na rasu věk a velikost. Zbytečně ho neupínejte na vodítko. Jen tak může být v dospělosti klidný a vyrovnaný bez agresivních sklonů.